Metabolizm

Wiedza o metabolizmie wysiłkowym i zmianach adaptacyjnych zachodzących w organizmie pod wpływem trenigu to obecnie jeden z podstawowych filarów analizy, planowania i kontroli treningu. W naszym laboratorium prowadzimy unikalne badania nad wysiłkowym metabolizmem nukleotydów i ich pochodnych, w tym ATP (adenozyno-5'-trifosforan, nośnik energii chemicznej w komórkach), przy współpracy z Katedrą i Zakładem Biochemii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Oznaczamy także szereg klasycznych wskaźników związanych z metabolizmem spoczynkowym i wysiłkowym.

W laboratorium określamy spoczynkową przemianę materii metodami pośrednimi. Możemy to zrobić na bazie badania składu ciała metodą DXA (densytometr Lunar Prodigy) lub posługując się ergospirometrem (analizator gazu MetaMax 3B-R2), na podstawie pochłanianego O2 i wydychanego CO2. To drugie urządzenie pozwala także na ustalenie wydatku energetycznego podczas wysiłku fizycznego w laboratorium lub w warunkach naturalnych oraz ilości tłuszczów i węglowodanów spalanych przy określonej intensywności wysiłku. Dzięki temu można określić dobowe/okresowe zapotrzebowane energetyczne oraz wspomagać działania ukierunkowane na zmianę masy i składu ciała (np. redukcja tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej).

RMR- DXA
EE - CortexFAT vs CHO - Cortex


Za pomocą analizatora Reflotron Plus (Roche, Szwajcaria) możemy określić stężenie we krwi szeregu enzymów i związków: kinazy kreatynowej, cholesterolu, triglicerydów, glukozy, kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, alfa-amylazy trzustkowej, hemoglobiny, potasu, fosfatazy alkalicznej, bilirubiny. Dla potrzeb sportu skupiamy się na oznaczaniu poziomu kinazy kreatynowej, wskaźnika uszkodzeń komórek mięśni szkieletowych ułatwiającego bieżące sterowainie treningiem.


ReflotronKrew z palca

Standardowym badaniem jest oznaczanie poziomu kwasu mlekowego we krwi podczas wysiłku celem określenia tzw. progu mleczanowego. Dysponujemy w tym celu nowoczesnym i wydajnym urządzeniem Biosen C-line (EKF Diagnostics, Niemcy), pozwalającym na analizę do 20 próbek jednocześnie, a także prostym w użyciu analizatorem paskowym Lactate Scout+ (EKF Diagnostics, Niemcy).

BiosenKrew z żyły

Ważnym wskaźnikiem jest poziom amoniaku we krwi, związku produkowanego w warunkach "kryzysu energetycznego" w organizmie podczas intensywnych, krótkotrwałych wysiłków. Ma on działanie toksyczne i wiąże się z mechanizmami i objawami zmęczenia. Poziom amoniaku oznaczamy przenośnym aparatem PocketChem BA (Arkray, Japonia). Oznaczamy także poziom kreatyniny w moczu. Jest ona produktem przemiany białkowej, pochodną kreatyny. Uzupełnia obraz przemian wysiłkowych i potreningowych. Stosujemy przenośny aparat PocketChem UA (Arkray, Japonia).

PocketChem BAPocketChem UA

Uzyskane próbki krwi są odpowiednio opracowywane i rozdzielane do odpowiednich analiz. Próbki wymagające wirowania trafiają do wirówki Universal 320R (Hettich Zentrifugen, Niemcy). Część analiz wykonywana jest po pobraniu, a część próbek wymaga przechowania do dalszej analizy - są one zamrażane w ciekłym azocie, a następnie umieszczane w nowoczesnej zamrażarce niskotemperaturowej (-80°C) HEF U410 (New Brunswick Scientific, USA). Tam oczekują na analizę metodą HPLC (high-performance liquid chromatography - wysokosprawna chromatografia cieczowa), pozwalającą na precyzyjne oznaczenie zawartości wielu interesujących nas cząstek i związków.

WirówkaDewarZamrażarka