Analiza ruchu

W każdej praktycznie dyscyplinie sportu o wyniku decyduje forma (technika) ruchu - jego precyzja, płynność, powtarzalność i inne właściwości czasowe i przestrzenne. Współcześnie, oprócz jakościowej oceny ruchu na bazie doświadczenia trenera, mamy do dyspozycji narzędzia pozwalające precyzyjnie opisać ruch w sposób obiektywny i wymierny ilościowo. Można dzięki temu śledzić m.in. zmiany techniki sportowej w kolejnych etapach szkolenia, okresach treningowych czy pod wpływem zmian zmęczeniowych w określonych ćwiczeniach.

Nasze laboratorium dysponuje następującymi systemami pozwalającymi na pomiary w warunkach treningowych lub w laboratorium:

1. MyoMotion (Noraxon, USA) na bazie czujników inercyjnych zakładanych na 16 segmentów ciała.
2. OptimEye S5 (Catapult, Australia) na bazie współpracy czujnika ruchu z satelitami.
3. BioHarness (Zephyr, USA) na bazie transmisji bezprzewodowej wielkości kinematycznych i fizjologicznych.
4. FitLight Trainer (Fitlight Sports Corp., Canada) wykorzystujący świetlne czujniki do treningu i testów kondycyjno-koordynacyjnych.
5. SmartJump (Fusion Sport, Australia) w postaci maty rejestrującej parametry kontaktu z podłożem podczas skoków i biegu.
6. TC Timing System (Brower Timing Systems, USA) - zestaw lekkich, przenośnych fotokomórek.

Poniżej opisy poszczególnych sytemów.

Przenośny system analizy ruchu MyoMotion (Noraxon, USA). W jego skład wchodzi 16 niewielkich czujników inercyjnych mocowanych na ciele badanego, czujniki na stopy, dwie kamery video, zewnętrzny odbiornik sygnałów i zaawansowane oprogramowanie do analizy zebranych parametrów. System pozwala na rejestrację ruchu w czasie rzeczywistym w promieniu 30 m od odbiornika lub na zapis w miniaturowym dataloggerze noszonym przez zawodnika (bez limitu odległości), a nastepnie transfer do komputera. Podstawowe wielkości rejestrowane przez czujniki to położenie w przestrzeni, czas, przyspieszenie i wartości kątowe. Pozwala to na wszechstronną analizę kinematyczną ruchu każdego segmentu ciała oraz ich zespołów. Analizować można zarówno dowolne pojedyncze (niecykliczne) akty ruchowe, jak i czynności cykliczne (chód, bieg, jazda rowerem, wiosłowanie itp.).

IMU - zestawIMU - walizka
IMU - czujnikIMU - komputer
28 Słowikowski - gotów29 Słowkowski - start


Opisy pozostałych systemów w przygotowaniu....